17. maj za neupućene

17. maj za neupućene

Svi koji su se iole upoznali sa norveškim društvom, bilo uživo ili učeći jezik u inostranstvu, mogli su da zaključe da je 17. maj tamo jako bitan datum. Mnoge države obeležavaju dan državnosti, ali retko koja na način na koji to rade Norvežani. 

Tradicionalna Pavlova torta. Slika: YouTube scrennshot

Čim prođe Uskrs, prodavnice se polako pune artiklima upakovanim u boje norveških zastava – crvenu, plavu i belu. Novine se pune diskusijama o pravilnoj upotrebi zastave – da li treba da budu okačene ili istaknute na jarbolima, njima da se maše, da se oslikavaju na dezertima ili čak na licima. Deca u školi i odrasli članovi kulturno-umetničkih društava pripremaju svoje nastupe koje će tada izvesti, nezavisno od vremenskih prilika. 

A ostali već planiraju kako će proslaviti ovaj dan: da li će obući narodnu nošnju, jesti neizostavni sladoled, viršle ili sokove ili se prosto pojaviti u masi koja posmatra povorku. Ali to ne važi samo za stanovnike Norveške, već i svaka Norveška ambasada proslavlja 17. maj u državi u kojoj se nalazi.

Dok su velike evropske nacije, kao što su Francuzi ili Britanci, stekle svoje bogatstvo zahvaljujući kolonijalizmu, o norveškoj sudbini je uglavnom odlučivano u pregovorima između Danaca i Šveđana i svodilo se na pitanje: «Čiji je sad red da nas okupira?». Osim te činjenice, i drugi faktori su uticali na celokupnu sliku – surove vremenske prilike, nepredvidiva (čitaj mala) količina sunca i mala površina zemlje koja je pogodna za zemljoradnju. Stanovništvo raštrkano po terenu koje je sve, samo ne pogodno za kretanje. 

Slika preuzeta sa ndla.no

Izraz «svinja u šumi» potiče iz perioda unije sa Danskom kada su danski činovnici dolazili da naplaćuju porez na osnovu veličine imanja i broja životinja. Ali i pored svega toga, oni su se nekako snašli. Preživeli su kugu. Otarasili su se Danaca i Šveđana. Kasnije i Nemaca. Postali su slobodni, iako i dalje siromašni. A onda su našli naftu. Međutim, samostalna, slobodna, ponosna i bogata Norveška je relativno nov pojam. Tako da je i taj ponos na sopstvenu zemlju i izraz nacionalizma dao pečat proslavi 17. maja. Ali ovde nije u pitanju nacionalizam u smislu ideje Norveške koja pripada samo Norvežanima, već više svest o tome da su konačno slobodni.

To ipak ne znači da proslava 17. maja podrazumeva da svi slobodno mogu rade šta hoće, već postoje neka pravila koja bi svi koji se na ovaj dan nađu u Norveškoj trebalo da ispoštuju, uključujući i strance. Francuska spisateljica Lorelou Desjardins se u svojoj knjizi «Žaba u fjordu – Kako postati Norvežanin (En frosk i fjorden – Kunsten å bli norsk) dotakla i ove teme kroz 6 praktičnih pravila koja prenosimo u daljem tekstu.

Pravilo broj 1: Lepo se obucite

Slika: YouTube screenshot

Norvežani će obući svoju narodnu nošnju (bunad) koja se razlikuje od dela do dela zemlje. Stranci po svoj prilici neće obući istu, ali mnogi smatraju da je sasvim u redu da obuku bilo kakvu lepu odeći ili narodnu nošnju iz svoje domovine. Prihvatljivo je pojaviti se polu-pijan ili mamuran, ali lepo obučen.

Pravilo broj 2: Ponesite norvešku zastavu

Iako možda dođete u narodnoj nošnji iz svoje domovine, ipak ne bi trebalo poneti zastavu iste. Mnogi Norvežani to doživljavaju kao uvredu, jer 17. maj je ipak NJIHOV dan, a ne sastanak u organizaciji Ujedinjenih nacija ili nešto slično tome.

Pravilo broj 3: Pijte. Mnooooogo.

Od ranog jutra, a poželjno još od prethodne večeri. Čisto da budete u elementu. Norvežani nisu najdruštveniji i najopušteniji kad su potpuno trezni, tako da manja količina alkohola zna mnogo da pomogne da se čovek oseti u potpunosti slobodno.

Slika preuzeta sa flickr.com

Pravilo broj 4: Doprinesite zajednici

To po pravilu podrazumeva angažovanje oko neke aktivnosti na dobrovoljnoj osnovi. Nije zgoreg primetiti da se pravilo broj 3 i 4 međusobno isključuju, jer ne bi bilo prihvatljivo da pijete tokom radne akcije u školi ili vrtiću. Ali ni u jednom trenutku se ne spominje da je proslava 17. maja podjednako zabavna roditeljima male dece i neudatima/neoženjenima bez dece.

Pravilo broj 5: Opustite se

Ovo je možda jedini dan u godini kada Norvežani ne razmišljaju o kreditima, gde će za odmor, šta moraju da poprave ili koliko će kilometara preći na skijama tokom iduće zime. Iako inače možda deluju hladno i udaljeno, ovog dana većina zaista uživa u toj čistoj i iskrenoj kolektivnoj sreći.

Čuvena dečija povorka u ulici Karl Johan u centru Osla. Slika: YouTube screenshot

Pravilo broj 6: Okružite se Norvežanima

Oni će vas rado uključiti u sva dešavanja, počev od ukusnog prazničnog doručka, preko priča o potpisivanju Ustava u Eidsvolu. Nemojte ovaj dan provesti samo okruženi strancima, jer ćete propustiti da doživite taj značaj koji ovaj dan ima za Norvežane i da vidite dan njihovim očima.

Gratulerer med dagen, Norge!

No Comments

Post A Comment