22 May Maturantski rok u Norveškoj iliti Russetiden
Gluvo doba noći je i već ste zaspali. Budi vas užasna buka. U prvi mah niste sigurni o čemu se radi jer čujete vrištanje i muziku, pa se onda setite da je russetiden. Russetiden je period koji počinje oko 20. aprila i traje sve do 17. maja, i to je period kada se slavi velika matura, odnosno završetak srednje škole. Kakve to veze ima sa bukom? Svakakve. Maturanti u Norveškoj maturu proslavljaju tako što, između ostalog, iznajme autobus kojim putuju po zemlji i u kojem prave žurke. Ne mora to nužno biti autobus, nekada iznajme i kombi, ali je priča ista- žurka 24/7. Obavezno se busevi i kombiji “ukrase” kao na slici, a neki se potrude i da smisle svoj logo.
Otkuda ovaj običaj? Nastao je početkom prošlog veka, ali je tada imao potpuno drugačije značenje. Pretpostavlja se da reč russ potiče od danske reči rus što znači polagati ispit. Sam pojam je najverovatnije podsećanje maturanata da uskoro polažu završni ispit. U vreme kada je pojam nastao, svi koji su posle srednje škole upisivali fakultete nosili su kape sa rogovima. I danas maturanti nose kape, ali su rogove zamenili drugim simbolima i ukrasima na svojim russeluer – maturskim kapama. Neretko vezuju npr. kesicu šećera iz kafića gde često piju kafu, a ako vidite maturanta sa šišarkom na kapi znajte da je bio u šumi, i to ne sam. Maturanti jedni druge izazivaju i podstiču da rade stvari koje su inače, blago rečeno, na granici ukusa. A te žurke po pravilu podrazumevaju i alkohol u različitim aktivnostima.
Tokom ovih mesec dana se maturanti posebno i oblače i vrlo su lako uočljivi (ako ih još uvek po ponašanju niste prepoznali, po izgledu ćete sigurno). Vrlo su upadljivi kada šetaju gradom u svojim pantalonama i sa kapama, naravno. Ono što se takođe može primetiti je da se boje pantalona razlikuju. Nekada su crvene pantalone nosili učenici koji obrazovanje nastavljaju na univerzitetima (oni koji polažu examen artium, odnosno opptakseksamen ved universitetet– prijemni ispit na fakultete), a plave učenici koji su završili ekonomske srednje škole ili smerove. Viđala sam i zelene pantalone koje su pre desetak godina nosili učenici koji su završavali poljoprivredne smerove u srednjim školama. Ova pravila više ne važe, i boje uniformi (nazovimo ih tako) su stvar grupnog dogovora, čak i stila (mada ne vidim šta bi to moglo biti stil u nošenju jednih istih pantalona mesec dana, ali ko sam ja da sudim).
Kada sretnete mamurne ili čak pijane maturante u gradu, postoji šansa da vam daju svoju russekort. To bi u prevodu bila maturantska vizit karta, a u stvarnosti malo kvalitetniji papir na kojem su ištampali neku svoju (nereprezentativnu) sliku i veliku životnu mudrost. Neke su čak i zabavne, ali uglavnom je to samo u pokušaju smešno. Na slici ispod imate nekoliko primera. Devojka koja radi u Narvesen-u je npr. naučila sve o viršlama i kobajama, kaže. Navali narode?
Kao da sve pomenuto nije dovoljno, maturanti imaju i tzv. terrordag – dan za terorisanje. Tada im je dozvoljeno da iz vodenih pištolja prskaju nastavnike i mlađe učenike, trakama lepe ruke i noge učenicima i nastavnicima i sl. To je dan kada imaju priliku da se “osvete” svojim nastavnicima, a tu priliku retko propuštaju. Izbegavajte da budete u blizini škola tog dana, jer nije isključeno da će i slučajni prolaznici stradati.
I kada smo sve to preživeli, dolazi konačno i taj 17. maj kada se masovne bahanalije konačno završavaju. Tog dana maturanti paradiraju gradom u svojim busevima, kombijima, pešice, plešući i noseći transparente. I naravno piju od rane zore. Ali bar možemo mirno da spavamo da kraja aprila naredne godine, kada novih 40-ak hiljada mladunaca slavi svoju maturu. Do tada naučite maturski poklič:
Chickelacke, chickelacke, show, show, show!
Bummelacke, bummelacke, bow, bow, bow!
Chickelacke, bummelacke, jazz bom bøh!
Julekake, julekake, hjembakt brød!
Piše: Jelena Joksimović
No Comments