‘Ladno, ali standard. Ili…?

‘Ladno, ali standard. Ili…?

Koliko puta ste ovo čuli i/ili izgovorili? Da se čovek naježi, ali ne od zime, već od ovog konciznog, izlizanog opisa skandinavskih zemalja. Inače, i u Skandinaviji (zvanično) postoje sva četiri godišnja doba, iako sami Skandinavci u šali kažu da ih je samo dva – bela zima i zelena zima. Jeste šala, ali svi znamo da je u svakoj šali pola istine, tako je i ova nastala jer su temperaturne oscilacije manje i temperature osetno niže nego u južnijim delovima evropskog kontinenta. Desi se s vremena na vreme da leto bude kišovito i hladno. Ako leto više liči na jesen npr, većina gleda da ode na desetak dana na Syden (južni deo Evrope) ne bi li proizveli bar malo vitamina D na neki ugodniji način od gutanja ribljeg ulja na kašiku.

Ali takođe može da se desi da leto bude toplo, nebo vedro, sunce jako i bez mnogo vetra i kiše, kao što je slučaj sa ovom godinom. Ako se još uvek niste odlučili gde ćete na more ove godine, vremenska prognoza za skandinavsko poluostrvo obećava. Jedini je problem onaj “standard” iz naslova…

Not kidding. Zabeleženi su najtopliji dani u Oslu i Bergenu u maju mesecu ikada. I ne, to nije gore pomenuto skandinavsko leto od 10-15 stepeni. Pričamo o 31,1 stepeni u Oslu i 31,2 u Bergenu. Najtoplije mesto je Etne (Hordaland) gde je u maju izmereno rekordnih 32,7 stepeni! Imajte na umu da je sunce na severnoj hemisferi mnogo jače, pa je subjektivni osećaj da je toplije bar 5 stepeni od izmerene temperature. Dakle, treba se nekako rashladiti. Temperatura vode je na mnogim mestima već dostigla 22-23 stepena. Moći ćete dakle da se rashladite, a da se pritom ne smrznete, na nekom od poznatih kupališta. Sørenga sjøbad je popularno kupalište u Oslu gde ovih dana nemate gde ni peškir da spustite. Pa ako ste yu-nostalgičari i ide vam se recimo u Budv, prošetajte do Sørenga-e i minuće vas želja.

Ovako je to izgledalo pre neki dan, #nophotoshopneeded. Slika: https://www.nettavisen.no/nyheter/innenriks/oljeutslipp-stenger-srenga-sjbad-inntil-videre/3423494665.html

Ništa manja gužva nije na Tjuvholmen-u u srcu Osla, ali ovde srećom postoji i kafić u blizini pa se može rashladiti i velikim točenim. Ne zaboravite da je zakonom zabranjeno piti na javnim mestima (parkovima, plažama, trgovima i sl.), pa ako biste baš popili neko pivo i malo se sunčali, ovo je kupalište za najtopliju preporuku.

A u Bergenu su otišli korak dalje: dve dame sa slike dokazuju koliko je toplo. Rešile su da probaju da isprže jaje napolju. I pogodite šta se desilo? Uspele su! Novinar dnevnih novina Bergens Tidende je sa damama proveo neko vreme i sam posvedočio da je posle nekog vremena jaje zaista bilo isprženo. Da, toliko je toplo.

Bergen jeste grad koji je poznat po rekordnoj količini padavina tokom godine, ali je u maju imao svega nekoliko kišnih dana. I oni su šokirani, ali moguće je. Inače je ova zima u Bergenu bila jedna od hladnijih, a biće zapamćena i po tome što je bilo dosta snega što se ne dešava često. Kažu meteorolozi da posle hladne zime često dođe toplo, lepo leto. Temperature su u proseku 7-9 stepeni iznad proseka, što je po meteorolozima ekstremno visoka temperaturna razlika. Takođe podsećaju da je zima bila veoma hladna i da su temperature bile 7-9 stepeni niže od proseka za to doba godine. Možda norveški meteorolozi zapravo znaju o čemu pričaju, jer sve ide u prilog njihovoj tvrdnji.

Ako koza laže, yr.no ne laže! Pregled temperatura za mesec maj za grad Bergen, preuzeto sa sajta yr.no.

Istini za volju, kad čovek nije navikao na tolike temperature, one zaista mogu dovesti do kolapsa. Stoga su bergenske novine 31. maja pisale kako su pojedine škole bile prinuđene da pošalju učenike kući zbog 29,6 stepeni izmerenih tog dana u učionicama. Realno, i greh je boraviti između ta četiri zida po danu kada je Njegovo Veličanstvo Sunce rešilo da bude tako velikodušno. Nikada nisu imali lepši maj mesec, pa su trgovi, parkovi, šetališta i kupališta prepuna ljudi koji šetaju, sunčaju se i brčkaju. Ukoliko ste raspoloženi za sva tri, posetite Gamlehaugen. Kada vidite sliku, biće vam jasno zašto kralj baš ovde boravi kada je u poseti drugom najvećem gradu u Norveškoj.

Slika: YouTube screenshot

Visoke temperature povećavaju rizik od šumskih požara, pa je u mnogim opštinama zabranjeno roštiljati na javnim mestima, paliti vatru, koristiti roštilj za jednokratnu upotrebu i sl. Opštine su distribuirale ovo obaveštenje na različite načine, a opština Os je svakako u tome bila najduhovitija. U Osu je, naime, sve gore pomenuto zabranjeno, ali je zato dozvoljeno “rasplamsati stari žar” (uz napomenu da budete oprezni), “sa podjednakim žarom izgarati za neki dobar cilj” i svakako “navijati za Brann” (neprevodiva igra reči, brann – požar, Brann – bergenški fudbalski klub, jedan od najboljih u Norveškoj).

Slika: https://www.facebook.com/oskommuneho/

A šta je sa severom Norveške? Pa, njima baš ne sija sunce. Nit’ im je toplo. Anything but. Na severu zemlje pada sneg. Nije da veje kako inače ume, ali provejava. Tako da njima jedino ostaje da migriraju u neke južnije, toplije, egzotičnije delove sveta, kao što je npr. Nøtterøy. Ili lepo isplaniraju onaj gorepomenuti Sydentur, i Bog da ih vidi.

I na severu upekla zvezda, samo nikako da otopi onaj sneg. A kupači su tamo negde, iza krivine. 🙂 Slika: Nemanja Vidaković

Meanwhile in Svalbard

A s kakvim “letnjim” problemima se bore stanovnici ove zabačene norveške teritorije, možete pogledati u prilogu NRK-a od 3. juna. Većinu stanovnika ove grupe ostvra čine beli medvedi, a njima je leti najveći problem kako do hrane. Na snimku ispod pogledajte kako se ovaj primerak belog međeda lepo snašao u službenim prostorijama tamošnjeg hotela (pošto je potrošio sve količine Kole od svog sponzora).

Isbjørn brøt seg inn på hotell

Vi skjønner godt at Hilde gisper og snur når isbjørnen hopper ut av vindet!Les mer: https://nrk.no/t-1.14067028

Posted by NRK Nyheter on Sunday, June 3, 2018

Piše: Jelena Joksimović

1 Comment

Post A Comment