14 Jun Letnja noć magičnih moći – Švedski Midsommar
Nakon što su Norvežani 17. maja započeli niz opštenarodnog praznovanja za sezonu proleće-leto, red je došao na Šveđane. Doduše, Ivanjski kresovi nisu samo švedski praznik. U Norveškoj i Danskoj je poznatiji po nazivima Saknthans odn. Sankt Hans, ređe Midtsommerfeiring/Midsommer, u Švedskoj samo Midsommar ili Midsommarafton. Hans u skandinavskoj, odn. Ivan ili Jovan u slovenskoj verziji, je jedan od najvažnijih hrišćanskih svetaca, pa stoga i njegov praznik mora da bude obeležen kako dolikuje. Iako to obeležavanje ima manje više sličnu formu i sadržinu u mnogim evropskim zemljama, mi ćemo se ipak detaljnije pozabaviti švedskim modelom, jer u toj skandinavskoj zemlji proslava ima svakako najveće razmere. Barem u poređenju sa ostatkom severa. A koliko (mislite da) znate o tome, proverite i sami!
1. Kada se slavi Midsommar u Švedskoj?
21. juna
22. juna
23. juna
24. juna
Nije fiksan datum
Click to Flip
Povod za obeležavanje ovog praznika je rođenje Jovana Krstitelja što pada 24. juna, međutim ako pitate prosečnog Šveđanina, verovatno će vam odgovoriti da to nema nikakve veze s tim, već je proslava više «narodska». U paganska vremena se obeležavala dugodnevnica koja pada 21. juna, i danas se Midsommar mnogo češće povezuje sa tim (otuda i naziv – Sred leta). Ali iz praktičnih razloga proslava je uvek ostavljena za petak koji pada u periodu od 20. do 26. juna. Ove godine dakle 22.
2. Gde se proslavlja?
Obavezno na planini
Obavezno na obali mora ili reke
Bilo gde napolju u prirodi
Kod kuće u krugu porodice
U centru većih gradova
Bilo gde napolju u prirodi
Click to Flip
Pošto proslava ovog praznika uglavnom podrazumeva i paljenje neke vatre, svakako je najpametnije da se to radi negde gde je to kudikamo bezbedno. U stara vremena se palilo sve i svašta – stare, krpene lutke koje su simbolizovale nešto staro čega su ljudi hteli da se reše, brodovi, razni primerci iz biljnog i životinjskog sveta itd. Mnogi kažu da je Dalarna poznata po proslavi koja možda najviše obiluje tradicionalnim ritualima, ali generalno gde god da se nađete u Švedskoj ovog dana, gledajte da se uputite put nekog kampa, parka, izletišta itsl.
3. Šta ne treba poneti na proslavu?
Sredstvo protiv komaraca
Knjigu
Alkoholno piće
Kišnu kabanicu
Kondome
Click to Flip
Iako se očekuje lepo i sunčano vreme na ovaj datum, komarci su u oblastima gde se slavi prilično aktivni i brojni. Međutim, nije čudno da se u sred proslave otvori nebo i kiša iznenada pokvari slavlje. Za one 18+ bez alkohola nema ni prave proslave, koju vrlo često začine i pevanjem nubbarvisor odn. snapsvisor – prigodne pesme uz pijenje alkoholnih pića. Kondomi su vrlo bitni, a dokaz tome da ih mnogi zaborave poneti je statistički dokazan baby boom koji se beleži tu oko marta meseca. Knjigama tu nema mesta.
4. Šta simbolizuje Majstången (Ivanjdanski stub) koji se podiže?
Plodnost
Ljubav
Polazak u bitku
Spaljivanje veštica
Ujedinjenje čoveka s prirodom
Click to Flip
Mnogo toga u vezi sa ovim ritualom nije baš objašnjeno i potkrepljeno dokazima. Ali je poznato da su se u starim vremenima vršili obredi žrtvovanja (životinja ili ljudi) pod ovom motkom, a sve prinete žrtve bile su u čast Freje, boginje plodnosti. Pošto današnjim Šveđanima zakon pomalo brani rituale žrtvovanja, oni izvode šašavi ples zvani Små grodorna (tj. ples žabica) u krug oko motke. A kad se toliko zabavljaju, možda i nije toliko bitno sa kojim tačno ciljem to rade, već kako da što bolje usavrše tehniku skoka iz čučećeg položaja sa rukama na leđima.
5. Šta bi od detalja trebalo da imate na sebi?
Kravatu
Crveni kaiš
Šapu veverice ili zeca
Narukvicu ili ogrlicu od hajdučke trave
Venac od cveća
Click to Flip
Kao i prethodni, ni ovaj običaj nije baš objašnjen i dokaziv. Negde se svi slažu da Ivanjdanski stub simbolizuje plodnost, kao i svaki falusni simbol, i ovaj stub se pravi tako da što je duži, to je impozantniji. S tim u vezi postoje i tumačenja da ovi venčići simbolizuju „drugi, komplementarni“ organ ovoj džinovskoj motki. Nije isključeno. A isto tako se može desiti da u davnim vremenima nisu imali baš puno dostupnijih resursa za ukrašavanje svoje spoljašnosti od silnog cveća koga u ovo doba godine zaista ima u izobilju. Šta god da je, simpatično izgleda.
6. Šta se obično NE jede na ovaj dan?
Kolač od jagoda
Primerci flore na roštilju
Primerci morske faune na roštilju
Primerci nemorske faune na roštilju
Riblja čorba
Click to Flip
Prosečni predstavnici muškog pola prosto uživaju u ovom roštiljanju, jer je to savršena prilika da se pokažu u najboljem svetlu. A svi znamo i da put do srca vodi preko stomaka (vidi opis uz pitanja 3 i 8).
7. U kojim disciplinama se obično takmiče?
Nadvlačenje konopca
Nabacivanje potkovice na štap
Nošenje jaja u kašiki
Skakanje u džakovima
Nešto normalno
Sve osim nečeg normalnog 🙂
Click to Flip
Granice disciplina suštinski ne postoje, što blesavije, to zabavnije. I nije bitno ako ste smotani ili preširokih kukova da biste uopšte stali u džak. Svi učestvuju i svi se podjednako blamiraju, a osim sagorevanja kalorija unetih kroz gorenavedeni obrok cilj je i da se ismejete do suza.
8. Šta treba da da uradite sa 7 različitih biljaka koje uberete na ovaj dan?
Grilujete za kasnu večeru
Dodatno ukrasite venčić na glavi
Stavite ih u herbarijum
Stavite ih pod jastuk pred spavanje
Osušite i skuvate čaj
Stavite ih pod jastuk pred spavanje
Click to Flip
Prema starom narodnom verovanju ako stavite ove biljčice ispod jastuka na kom spavate noć nakon proslave, sanjaćete osobu sa kojom ćete se venčati. Ako se to ne desi, onda ste verovatno ubrali pogrešno bilje, tako da više sreće dogodine s izborom. Sujeverni ili ne, ove noći je ljubav mnogo prisutnija u vazduhu nego bilo kog drugog dana, i u najgorem (ili najboljem) slučaju šanse za romantičnu vezu na jedno veče su prilično velike.
Piše: Aleksandra Milovanović
Ivanjdan – konačna pobeda svetlosti nad tamom - Nordia Senter
Posted at 10:05h, 13 May[…] postoji još i čitav niz različitih verovanja (o njima smo malo više pisali u prošlogodišnjem tekstu). Neka od njih su vezana za upotrebu lekovitog bilja ili cveća koje se izdašno kači svuda po […]