22 Oct Koliko poznaješ danske turističke atrakcije?
Danski muzeji su svakako jedan od najjačih aduta koje ova zemlja ima kada je reč o turističkoj ponudi, a o nekima smo pisali u jednom od ranijih tekstova. U prilog tome ide činjenica da je čak 12 od njih ocenjeno sa 3 Mišelinove zvezdice. Zatim je tu i činjenica da je više godina unazad u prva tri mesta na listi najsrećnijih zemalja za život. Prestonica ima u ponudi i neke druge zanimljivosti koje se ne nalaze u svim turističkim brošurama, kroz koje smo vas proveli kroz jedan drugi tekst. Danas imate prilike da proverite koliko toga znate o znamenitostima ove zemlje i eventualno saznate nešto novo o njima.
1. Pet najvećih objekata u Legolendu u Bilundu je sastavljeno od čak 830.000 lego kockica, a od čega je sastavljen naziv samog brenda lego?

Ovaj zabavni park u rodnom selu tvorca prve lego kocke, Bilundu, je svakako na prvom mestu za porodice s malom decom. Ule Kirk Daglas je davne 1934. godine preimenovao svoju dve godine ranije osnovanu kompaniju u LEGO kada je rešio da se preorjentiše na proizvodnju igračaka. Otuda je i naziv napravio od danskih reči za “igraj se dobro” (LEG GOdt).
2. Koliko kopija bronzane figure male sirene koju je Edvard Eriksen isklesao prema inspiraciji istoimene bajke Hansa Kristijana Andersena, postoji danas u svetu?

Statua koja stoji u Kopenhagenu je i sama kopija originalne statue koja se nalazi u vlasništvu naslednika, tj. porodice Edvarda Eriksena. Oni su prodali više kopija statue, a osim bronzanih replika, postoje i dve gipsane koje je grad koristio prilikom obnove kopenhagenške u više navrata kada je bila meta vandala. Jednom prilikom je izgubila glavu, drugi put samo zamalo, jednom ruku, bila je rušena sa postolja i u više navrata su joj docrtavani donji veš i slično.
3. Zašto je toranj Rundetårn u Kopehnagenu izgrađen tako da ima stepenice samo u samom vrhu?

Toranj Kristijana IV i Tiho Brahea je najstarija funkcionalna observatorija u čitavoj Evropi, a od 1642. godine postoji u sklopu kompleksa Crkve Trinitas. Osim observatorije, u zdanju je bila smeštena univerzitetska crkva i iznad nje biblioteka. S obzirom da su knjige do biblioteke dopremane zaprežnim kolima koje su vukli konji, odabrali su da umesto stepenica naprave spiralni hodnik obložen ciglom na kant.
4. Koliko litara vode se nalazi u najvećem akvarijumu u Severnoj Evropi, Den Blå Planet, smeštenom u danskom gradu Kastrupu?

Osim što se mogu videti stotine elegantnih vrsta riba, oni najželjniji adrenalina se mogu oprobati i u ronjenju sa ajkulama. Nekoliko puta u toku meseca se takođe održava i specijalni performans - lov na istinu o morskoj sireni. Nakon što “morska sirena” zaranja u vodu i otpliva svoju rutu, zainteresovani mogu s njom porazgovarati o tome kako se postaje sirena.
5. Početkom 21. veka u Danskoj je otvoren jedan od najneobičnijih muzeja u regionu i posvećen je jednoj biljci. Koja je biljka u pitanju?

Udruženje proizvođača krompira iz Oterupa se 1996. obratilo rukovodstvu fondacije Hofmansgave sledećim rečima: “Trebalo bi da se otvori muzej krompira koji će prikazati istoriju krompira u Danskoj, njegovo uzgajanje, različite sorte itsl. Ovaj muzej treba da se obraća svakome ko gaji ozbiljno interesovanje za biljke koje se uzgajaju na našem podneblju…”. I četiri godine kasnije, otvoriše muzej.
6. Danci su poznati ljubitelji piva i prvi petak u novembru je za sve u Danskoj poseban dan. Kako se on naziva?

J od danske reči za Božić (jul) ne znači da Danci obeležavaju ovaj praznik nešto ranije od ostatka Zapadnih Evropljana, već tog dana božićno pivo dolazi u mnoge danske pabove. Ovo pivo se razlikuje od “običnog” po nešto drugačijoj recepturi i većom udelu alkohola, a dostupno je samo u periodu pred i neposredno nakon Božića. Oni koji se u pabu zadese u pravom trenutkku takođe mogu da dobiju i gratis pivo.
7. Kako se zove internacionalna komuna u predgrađu Kopenhagena u kojoj je do 2004. bila dozvoljena trgovina marihuanom?

Osnovana 1971. na mestu nekadašnjih vojnih baraka, Kristijanija je dugo predstavljala utočište hipika, disidenata i anarhista. Ideja osnivača Kristijanije bio je protest protiv danske vlade izazvan nedostatkom jeftinih stanova. Osnivači Kristijanije doneli su i sopstvene zakone, koji se nisu obavezno slagali sa zakonima Kraljevine Danske, tako da je, na primer, trgovina hašišem i marihuanom do 2004. bila ne samo dozvoljena, već i glavni izvor prihoda stanovnika Kristijanije, uz prodaju rukotvorina turistima. Međutim, sve teže droge bile su i tamo zabranjene. Danska vlada je 2004. godine donela zakon kojim je ukinula poseban tretman ove komune, tako da je danas trgovina marihuanom ilegalna i tamo, ali se i tako nastavlja, i lokacija i dalje predstavlja turističku atrakciju. Danas komuna ima oko 1000 stalnih stanovnika
8. Tzv. “Peskom zatrpana crkva” koja se nalazi među peščanim dinama u okolini Skagena i od koje se danas vidi samo toranj, dok nije bila pod peskom bila je visoka...

Izgrađena u gotskom stilu pred kraj 14. veka, crkva je posvećena Svetom Lavrentiju. Okružena je peščanim dinama, od kojih je najpoznatija migrirajuća peščana dina Råbjerg Mile, koja je takođe turistička atrakcija za sebe. Zbog ovih specifičnih geografskih uslova, bilo je jako teško održavati funkcionisanje ove crkve, i ona je definitivno napuštena 1795. godine. Zaštićena je građevina od 1937. godine, i poslužila je kao inspiracija mnogim autorima, između ostalog i H.K. Andersenu, koji ju je opisao u svojoj priči “Priča sa dina”.
9. Koji prirodni biser Danske se nalazi na UNESCO-voj listi zaštićenih dobara?

Ova stena od belog krečnjaka se prostire duž pojasa dužine od 17 km na obali Jilanda u visini od 40 m i geološki je važna pošto predstavlja najizraženiju granicu između razdoblja Krede i Paleogena.
10. Po čemu je karakteristično prigradsko naselje Kopenhagena, poznatije kao Vrtni grad Brøndby?

Pejzažni arhitekta Erik Migind je 1964. godine osmislio koncept naselja koje se sastoji iz više vrtova u obliku kružnice koje su izdeljene na jednake delove. Gledano iz vazduha ono podseća na civilizaciju vanzemaljaca. Ovaj koncept naselja je trebalo da doprinese unapređenju socijalne interakcije između njenih stanovnika. Danas su to uglavnom Danci siti gradske vreve, ali oni mogu samo da iznajme jednu od bašti sa kućom po ceni od oko 150 evra mesečno, ali samo u periodu između aprila i oktobra.
Share your Results:
No Comments