03 Dec Spremate se za odlazak u Skandinaviju? Ovo su stvari koje treba da znate!
Sve kockice su se složile i počinju pripreme za dan velikog odlaska. Autorizacija diplome je već odrađena, možda čak par meseci ranije, i test iz jezika položen. Možda ste s gli do famoznog B1 nivoa, položili Norskprøve ili Swedex i osećate da jedino treba da spakujete kofere i upustite se u avanturu traženja posla. A možda ste završili sa prvim kursem, i nadate se da će te se „snaći” prilikom intervjua. U svakom slučaju osećate da je ovo nešto što može da vam zauvek promeni život na bolje. Bez obzira šta vam intuicija govori, ovo su neke stvari koje definitivno treba da budu obavljene pre nego što krenete put severa.
1. Prevedite sve bitne dokumente kod sudskog tumača i napravite kopije istih. Štaviše, bilo bi dobro ako bi bilo više kopija jer nikada ne možete bi sigurni u kojim sve situacijama će vam bi potrebni i koliko često. Na primer kopija vaše diplome će svakako bi potrebna prilikom zapošljenja, ali i prilikom aplikacije za boravišnu dozvolu. Originale možete poneti sa sobom kako biste ih po potrebi dali na uvid. Uradite to na vreme i imajte na umu da će vas sve to mnogo više košta ako to budete obavljali u Norveškoj.
2. Pobrinite se da nađete mesto gde ćete živeti na vreme. U ovakvim situacijama se mnogi oslanjaju na prijatelje, prijatelje prijatelja ili rođake koji mogu da ponude smeštaj dok se ne nađe posao. Iako je ovo ekonomski isplativije, zapitajte se koliko je ovo rešenje dobro na duže staze. Možda i nekome neće bi problem da vas primi na tri meseca, ali komplikacije mogu da nastanu ukoliko vam bude bio potreban dokument koji potvrđuje da imate mesto za stanovanje. Ovo je neophodno da bi se dobila boravišna viza, i zato obavezno da proverite da li je vaš prijatelj ili rođak voljan da potpiše pomenuti dokument.
3. Ukoliko nemate navedene pomagače iz stavke 2. moraćete da se sami snađete za smeštaj. Onda bi preporuka nekog poznatog bilo izvrsno rešenje pošto bi to ulilo sigurnost i stanodavcu i vama. Na taj način biste mogli i lakše da pregovarate o detaljima poput depozita i eventualnog popusta. Ukoliko nemate nikom da se obratite, onda bi Facebook grupe bile dobar način sa upoznate sa nekim ko može da vam pomogne.
4. Izračunajte koliko ste dana u poslednjih šest meseci proveli u nekoj od zemalja Evropske unije. Građani Srbije imaju pravo da provedu tri meseca u EU u periodu od šest meseci. Izračunajte tačno i nemojte da zaboravite na odmor u Grčkoj ili spa vikend u Mađarskoj pošto se i to računa. Ukoliko ostanete duže nego što je propisano postoji velika šansa da vam bude zabranjeno da uđete u EU na duži period i to svakako nije ono što želite. Da biste demonstrirali da ćete ostati u propisanom periodu kupite povratnu kartu i pokažite je službeniku na granici čim počne da postavlja dodatna pitanja.
5. I naravno ne zaboravite da ponesete toplu odeću i obuću posebno ako ciljate na sam sever. Priče o belim medvedima i snežnim olujama se odnose na samo određene delove Norveške Švedske, i skafander definitvno neće bi potreban, ali par solidnih džempera, topla jakna, i vunene čarape i duge gaće svakako hoće. 🙂
Izvor: Serbiske profesjonelle
No Comments