5 skandinavskih serija za preživeti karantin

5 skandinavskih serija za preživeti karantin

Ispraćamo ovaj čudni mart i dočekujemo još čudniji april sa nekim toplim preporukama za preživljavanje.

Manijak (Maniac, NO)

Slika: YouTube screenshot

Ako ste fanovi kultnog norveškog filma Eling, ovo je prava serija za vas. Glavni lik je Espen, čovek koji živi u svetu mašte. U svakoj epizodi pratimo Espenove izmišljene avanture paralelno sa stvarnim događajima u mentalnoj bolnici u kojoj živi. Svaka od deset epizoda je snimljena u različitom filmskom žanru, u zavisnosti od prikazane Espenove fantazije. Na osnovu ovog opisa biste mogli pomisliti da je reč o nekakvoj mračnoj drami, ali u pitanju je zapravo komedija koja veoma duhovito, bez nipodaštavanja prikazuje Espenovu borbu za mentalno zdravlje. Espenove izmišljene avanture prožete su parodičnim momentima, britkim dijalozima i mnogobrojnim referencama na pop-kulturu. Epizode su kratke, po oko 20 minuta, tako da je praktično možete pogledati za jedan dan, kao malo duži film, a možete je naći na striming platformi Netflix. Takođe postoji i američki rimejk pod istim imenom, ali imajte u vidu da se mnogo razlikuje i prikazuje virtuelne avanture dvoje ljudi koji učestvuju u testiranju nekakvih eksperimentalnih lekova za psihijatrijske bolesnike, u naučno-fantastičnom okruženju. Rimejk je takođe duhovit, ali na potpuno drugačiji način, mračniji i poprilično nihilistički, tako da sem imena i osnovnog koncepta nema zapravo mnogo toga zajedničkog sa norveškim originalom. Ali vi pogledajte oba, zašto da ne?

Posetioci iz prošlosti (Fremvandrerne, NO)

Slika: YouTube screenshot

U godinama kada je migrantska kriza obeležila celokupnu ljudsku delatnost, mnoga dela fikcije sadržala su manje ili više suptilne reference na ove stvarne događaje. Jedno od njih je i norveška serija Posetioci iz prošlosti koji možete gledati na HBO. Ona se ovom temom bavi na originalan i upečatljiv način, tako što doseljenici u Norvešku ne dolaze iz drugih zemalja, već iz tri različita perioda u prošlosti: iz kamenog doba, vikinškog doba i 19. veka. Kada more na plažu izbaci leš ubijene žene iz kamenog doba, inspektor Lars Holand i njegova partnerka, novopečena vikinška detektivka Alfhildr će se uplesti u mnogo veću misteriju. Kriminalistička priča u najboljem duhu nordijskog noara sa elementima komedije, ova serija se očigledno bavi i socijalnim pitanjima, odnosom prema imigrantima, kulturnim razlikama i koegzistencijom različitih društvenih grupa na istom prostoru. Posebno je zanimljiva sa jezičke strane, jer pored savremenog norveškog možete čuti i norenski, kojim se služe imigranti iz vikinškog doba i riksmol iz 19. veka koji koriste tadašnji Norvežani.

Kiša (The Rain, DA)

Slika: YouTube screenshot

Posebno relevantna u doba globalne pandemije, danska serija Kiša, koja se takođe prikazuje na Netflix-u, prikazuje postapokaliptičnu Zemlju šest godina nakon što je smrtonosni virus koji se prenosi putem kiše pokosio većinu populacije Skandinavije. Brat i sestra koji su proveli 5 godina u bunkeru bez kontakta sa spoljašnjim svetom pridružuju je grupi preživelih koji se snalaze kako znaju i umeju u ruševinama nekadašnje civilizacije i pokušavaju da izgrade novi socijum sa novim pravilima, dok se suočavaju i sa spoljnim neprijateljima i sa uobičajenim problemima koji prate odrastanje. Preporučujemo pre svega mlađoj publici, ali i svima ostalima koji vole postapokaliptičnu naučnu fantastiku.

Ubistva iz Valhale (Brot, IS)

Slika: YouTube screenshot

Možda ste pomislili da ova serija ima nekakve veze sa nordijskom mitologijom, ali ako je tako, grešite. Valhala iz naslova (originalni islandski naslov je Brot – Prestup) nije Odinova dvorana u kojoj pali heroji večno žive, već dom za nezbrinutu decu na Islandu. Serija je inspirisana istinitim događajima i prati dvoje detektiva, Katu i Arnara koji istražuju niz ubistava u Rejkjaviku. Kakve veze ubistva imaju sa domom Valhala? Moraćete da pogledate seriju i vidite sami. Kao i mnoge druge skandinavske detektivske serije, i ova se odlikuje realnijim prikazom rada policije nego što je to slučaj sa anglo-američkim, ali sa nešto preuveličanim obimom brutalnog kriminala nego što je to u stvarnom životu slučaj u ovim zemljama. Pored uzbudljive kriminalističke priče, serija se bavi i ozbiljnijim socijalnim temama, takođe čestim u skandinavskoj fikciji, poput nefunkcionalnih porodica (oboje detektiva imaju problematičan porodični život, a između ostalog je tema i zlostavljanje dece), tako da su svi sastojci koji privlače ljubitelje nordijskog noara prisutni. Od ostalih popularnih serija ovog žanra ovu izdvajaju spektakularni islandski pejzaži čemu pomaže i odlična fotografija.

Slučaj (Fallet, SE)

Slika: YouTube screenshot

Još jedna poslastica za ljubitelje nordijskog noara, ali ipak nešto potpuno drugačije je i švedska serija Slučaj (Fallet). Ako vas u početku i zbune klišei u dijalogu i preterano dramatičan ton, brzo ćete shvatiti da je zapravo reč o parodiji ovog žanra. Pratimo dvoje detektiva diskutabilnih sposobnosti, Sofi Borg iz Stokholma i Toma Brauna iz Velike Britanije koji zajedno treba da reše ubistvo britanskog državljanina u Sofinom rodnom gradiću u Švedskoj, i oboma im je to poslednja šansa da urade nešto korisno. U tome im pomaže i Sofin šef, koji je pred penzijom i za koga ovaj slučaj predstavlja vrhunac uzbuđenja. Pored toga što se na originalan način poigrava klišeima detektivske fikcije, Fallet obiluje zanimljivim likovima i komičnim situacijama. Ova serija je takođe dobila nagradu za najbolju komediju/dramu na dodeli International Drama Awards u Londonu u organizaciji C21 Media, a u pripremi je i rimejk na engleskom jeziku medijske kuće Showtime.

Piše: Sofija Vuković Petrik

No Comments

Post A Comment