14 Jul Deichman Bjørvika – novo ruho za knjiške moljce
Nova zgrada na koju se čekalo više od 30 godina
Pre nepunih mesec dana, nakon uveliko probijenog budžeta, a i nekoliko rokova za izgradnju, zatim sitnijih skandala tokom same izgradnje, napokon je za javnost otvorena nova glavna zgrada gradske biblioteke u Oslu – Deichman Bjørvika. Nova zgrada je smeštena između zgrade opere (dovršena 2008. godine) i glavne železničke stanice, u distriktu Bjørvika, koji je i dalje u izgradnji i koji se drastično izmenio tokom poslednjih 15-ak godina. Za neke moderno arhitektonsko rešenje, dok za neke druge ruglo grada, prostire se na 19 600 m2 i do sada je koštalo grad simbolične dve i po milijarde norveških kruna, odnosno oko 250 miliona evra. Planovi za izgradnju i odabir lokacije menjali su se gotovo u nedogled još od druge polovine osamdesetih godina prošlog veka, a sa gradnjom se napokon krenulo 2014. godine. Prvobitan rok za izgradnju, jesen 2016. godine odložili su između ostalog i problemi sa postavljanjem vodovodnih i kanalizacionih instalacija. Krajem 2019. godine se već odredio simbolični datum otvaranja nove biblioteke – 28. mart 2020. A onda je usledila i aktuelna pandemija, koja je sve odložila za jun ove godine.
Istorija i finansiranje biblioteke
Lokacija biblioteke se inače nalazi na svega 650 m od svoje prvobitne lokacije, iz januara 1785. godine, kada je i osnovana prva javna biblioteka u Norveškoj – Det Deichmanske Bibliothek. Biblioteka nosi ime po Karlu Deikmanu, koji je između ostalog bio i kolekcionar knjiga. U svom testamentu je ostavio svoju celokupnu zbirku (nešto više od 6 000 knjiga i preko 250 rukopisa) gradu Oslu (ondašnjoj Kristijaniji), uključujući i ne tako malo sumu novca, čija je namena bila proširenje fonda biblioteke. Krajem XIX i početkom XX veka, biblioteka utrostručuje svoj knjiški fond, otvara više ogranaka po Oslu i počinje da sve viši liči na današnje javne biblioteke. 1933. godine, sedište biblioteke se premešta na drugu stranu u centru Osla, Hammersborg, gde ostaje sve do 2019. godine, kada počinje i selidba na sadašnju lokaciju. U 2019. godini, biblioteka je zabeležila nešto više od 340 000 poseta, i imala je malo više od 450 000 bibliografskih jedinica, koje su sve premeštene na Bjerviku tokom proteklih meseci.
S obzirom na to da se članstvo u bibliotekama u Norveškoj ne plaća, određeno je da će Deichman Bjørvika morati sama da generiše blizu 20 miliona kruna godišnje, što podrazumeva da će se 7 500 m2 davati u zakup za različite namene. Biblioteka ima i ambiciozni plan za 2021. godinu – 2 miliona posetilaca. Stara glavna zgrada ide na prodaju, a početna cena je 58 miliona kruna.
Šta sve ima u novoj zgradi i kako je organizovana?
Kao što je već napomenuto, nova zgrada se nalazi u centru grada, odmah kod zgrade opere. Celokupna fasada zgrade urađena je u staklu, čime se dobrim delom rešilo unutrašnje osvetljenje (čemu dodatnu potporu daju i tri staklena okna na krovu zgrade) i istovremeno omogućilo posetiocima da uživaju u pogledu iz biblioteke. Biblioteka ima tri ulaza, i četiri sprata (ili pet, ako ćemo da brojimo po norveškom sistemu gde se prizemlje računa kao prvi sprat) + podrum gde se i nalazi najveći broj knjiga. U slučaju da ste se zaputili ovde kako biste u miru i tišini čitali ili učili, onda je bolje da potražite neko drugo mesto, iako u biblioteci postoji zvučno izolovana čitaonica, ali malog kapaciteta. Prvi (odnosno drugi sprat) je specifičan po izdvojenom delu za najmlađe, sa nekoliko posebno dizajniranih kutkova za čitanje, kao i multimedijalnih odeljaka. Sprat iznad se razlikuje od ostalih po tzv. „javnoj radionici“ gde je moguće zakazati termin i raditi na šivaćim mašinama, 3D-štampačima, ili gde je između ostalog moguće i da se ovlada nekim muzičkim instrumentima. Na pretposlednjem spratu je malko tiše, i tu je moguće naći knjige na više stranih jezika, uključujući i srpski. Poslednji sprat je širi u odnosu na ostale, i ovde se između ostalog mogu nađi knjige iz prvobitne Deikmanove kolekcije, kao i knjige u vezi sa Oslom. Ovde se može videti unutrašnjost biblioteke, kao i na koji način se knjige mogu pozajmljivati. Članarina ne košta ništa (ali morate da imate boravak u Norveškoj da biste postali član), članske kartice su digitalne (moguće je dobiti i plastičnu karticu) i sve se može odraditi na Internetu, bilo da je u pitanju rezervacija naslova, produžetak pozajmice i slično. Članstvo u biblioteci daje pristup i velikom broju digitalnih usluga, prelistavanja dnevne štampe, iznajmljivanje filmova i slično. Na sajtu biblioteke se može pretraživati njen celokupan fond, kao i literatura na stranim jezicima, a na ovom linku se može naći lista ogranaka biblioteke u Oslu, kao i lista dešavanja u njima (predavanje, tribine, kursevi, radionice…). Zbog aktuelne pandemije, u biblioteci trenutno ne može istovremeno da boravi više od 1 000 ljudi (u odnosu na dozvoljenih 3 000) i to ne duže od sva sata, i već od prepodnevnih časova se na ulazu stvaraju redovi, a ukoliko je lepo vreme, plato ispred je krcat ljudima. Sve u svemu, kad god da se zadesite u Oslu, Deichman Bjørvika treba da se nađe na listi znamenitosti koje biste posetili tamo.
Tekst&slike: Per-Ivar Olsen
No Comments