Grad budućnosti?

Grad budućnosti?

Danska je po površini jedna od manjih država u Evropi, i rast populacije, kao i porast broja stanovnika u Kopenhagenu zahtevaju inovativna rešenja kako bi se osigurao održiv razvoj. Jedan takav projekat je početkom godine na konferenciji za štampu predstavljen javnosti.

Danska vlada je javnosti predstavila predlog plana za izgradnju veštačkih ostrva 10 kilometara jugoistočno od centra Kopenhagena. Ovo područje bi se zvalo Holmene (danski: holm – ostrvce). Prema postojećim planovima bi se izgradilo 9 ostrva ukupne površine oko 3,1 miliona kvadratnih metara, što projekat čini najvećim građevinskim projektom u bliskoj budućnosti u Danskoj. Razlog zbog kojeg se gradi devet ostrva umesto jednog velikog je predostrožnost vlade – ideja je, naime, da se radi jedno po jedno ostrvo, pa u slučaju eventualne recesije, projekat ne bi izgledao kao nedovršen. To zapravo i nije loša ideja kada se ima na umu da je ukupna vrednost projekta procenjena na čak 2,7 milijardi danskih kruna, što je nešto više od 360 miliona evra.

Izgled novih ostrva. Slika: YouTube screenshot

Na ova ostrva bi se preselio poslovni centar Kopenhagena, a predviđeno je da iste ili srodne privredne grane budu na jednom ostrvu, tako da bi svako od ostrvaca bilo tematsko i dobilo svoju “pretežnu delatnost”, kako bi se podstakla saradnja firmi koje bi tu imale svoja sedišta ili predstavništva, navodi se u izjavi za javnost. Danska vlast se takođe nada da će ostrva postati evropski “Silicon valley”, odnosno sedište najsavremenije industrije, baš kao što je to i (prva i “prava”) Silikonska dolina koja se nalazi u San Francisku. Tako bi Kopenhagen postao neka vrsta poslovne prestonice severa Evrope, jer je čitavo područje zamišljeno kao jedno od najvećih, najzelenijih i najinovativnijih poslovnih područja u ovom delu sveta. Gruba procena je da će broj novih radnih mesta biti oko 12 000. Oko 380 firmi bi moglo da posluje na ostrvima, što bi osiguralo godišnji priliv od preko 50 miliona danskih kruna u gradski budžet.

Velike, zelene površine bi trebalo da poboljšaju kvalitet vazduha, služe kao mesto za odmaranje i rekreaciju, štite od erozije i spreče eventualne poplave. Slika: YouTube screenshot

Lokacija se čini optimalnom jer je morsko dno stabilno, a prosečna dubina mora je oko 3,9 metara. Smatra se da izgradnja ostrva ne bi trebalo da poremeti postojeću morsku floru i faunu. Vlast namerava da ostrva oplemeni zelenilom, kako bi se sprečila eventualna erozija tla. Površina koju bi zelenilo na ostrvima zauzimalo je oko 700 000 kvadratnih metara, što bi značajno poboljšalo kvalitet vazduha u gradu. Važna ekološka funkcija ostrva je da bi ona trebalo da zaštite opštinu Vidovre od poplava. Čitavo područje je zamišljeno kao prostor ne samo za rad, već i uživanje u prirodi i različitim aktivnostima, pa je i biciklistička staza dužine 17 km koja bi pratila celu obalu takođe predviđena ovim planom.

Sama izgradnja ostrva zahteva veliku količinu zemlje koja bi se nasipala, čak 23 miliona kubnih metara. U blizini Kopenhagena postoje dva depoa građevinske zemlje koja su skoro puna i planirano je da se sva količina otkupi, a eventualni nedostatak bi pokrili trenutni građevinski radovi jer je procenjeno da se na široj teritoriji grada Kopenhagena godišnje iskopa oko 1,5 – 2 miliona kubika zemlje. Iako studije o izvodljivosti još nisu sprovedene, vlast je optimistična i nada se da će projekat biti završen do 2040. godine, dok je prodaja parcela planirana već za 2028, a sam početak radova za 2022. godinu.

Iako je planirano da na ostrvima bude smešteno oko 380 firmi, zelenih površina ima znatno više. Slika: YouTube screenshot

Namera je da se izgradi jedno od vodećih poslovnih područja severne Evrope za zelenu i inovativnu proizvodnju, piše danski TV2. Za sada se zna da bi na jednom od ostrva bilo smešteno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i biološki razgradivog otpada, Lineten (danski: Lynetten). Takođe je planirana izgradnja vetrenjača za proizvodnju električne energije koje bi znatno smanjile količinu CO2 pri proizvodnji električne energije – za čak 70 000 tona.

Neka od pitanja koja su se mogla čuti na konferenciji za štampu su i kako bi izgradnja ovih ostrva uticala na postojeću saobraćajnu infrastrukturu i koje su sve ekološke posledice izgradnje veštačkih ostrva, ali su ova i mnoga druga pitanja ostala neodgovorena. Projekat se nalazi u ranoj fazi, pa se izmene i detaljnije informacije mogu kasnije očekivati. Iako ima podršku vlade, ovaj projekat još uvek nije dobio zeleno svetlo od danskog parlamenta i tek treba da prođe javnu raspravu. Za sada se međutim čini da projekat ima podršku većeg dela javnosti. Više o projektu možete pročitati ovde.

Piše: Jelena Joksimović

No Comments

Post A Comment