17 Jul Još malo fudbala sa severa
Proteklog vikenda smo konačno odgledali i to veliko finale. Svaka čast Francuzima. Ali mi ćemo malo da se nadoveženo na tekst od prošle nedelje o našim dragim Vikinzima i njihovim uspesima na SP u Rusiji. Da rezimiramo, na ovogodišnjem SP su tri zemlje branile boje Severa: Island, Danska i Švedska. Island je ispao već u grupnoj fazi takmičenja, Danci u osmini finala, dok su se Šveđani našli među osam najboljih ekipa na svetu. U današnjem tekstu ćete se upoznati sa još nekim zanimljivim činjenicama o fudbalu u nordijskim zemljama i njihovim učešćima na SP, a na samom kraju teksta ćete moći da proverite i svoje fudbalsko znanje.
Švedska može da se pohvali brojnim uspesima na raznim takmičenjima, počev od osvojenog drugog mesta na SP 1958. godine, kada su bili i domaćini prvenstva. Ljubiteljima fudbala su poznata imena Fredija Jungberga, Zlatana Ibrahimovića i Martina Dalina, koji su igrali u poznatim fudbalskim klubovima poput Juventusa, Mančester Junajteda i Arsenala. Plavo-žuti momci su prijatno iznenadili svoje sunarodnike kada su pobedili favorizovane Italijane u kvalifikacijama za ovogodišnje SP. Odlične partije ovog tima su se nastavile i na samom prvenstvu, ali su, nažalost, izgubili od Engleske u četvrtfinalu.
Danci su takođe ostvarili veoma dobar uspeh na ovom prvenstvu – prošli su faznu grupu takmičenja i plasirali se u osminu finala, ali ih je tu zaustavila hrvatska ekipa. Danski tim, predvođen sjajnim Kasperom Šmajhelom, Kristijanom Eriksenom i Andreasom Kristensenom, privukao je pažnju gledalaca širom planete. Na čelu tima je bio Norvežanin Oge Haraide, koji je 2015. godine preuzeo ovu funckiju od čuvenog Mortena Ulsena. Zanimljivo da je Haraide jedini trener kome je pošlo za rukom da osvoji titulu klupskog prvaka u sve tri skandinavske zemlje – u Švedskoj je titulu osvojio sa FK Helsingborg i sa FK Malme, u Norveškoj sa Rusenborgom, a u Danskoj sa FK Brenbi. Govoreći o klubovima, zanimljiva je činjenica da najstariji klub u kontinentalnoj Evropi dolazi upravo iz ove skandinavske zemlje – KB (Kjøbenhavns Boldklub) je osnovan davne 1876. godine.
Norvežani, sa druge strane, nisu toliko uspešni u ovom sportu koliko u skijanju. Svi ljubitelji fudbala sećaju se sjajne igre Ulea Gunara Sulšera u Mančester Junajtedu, a pre koju godinu je u žiži javnosti bio mladi Norvežanin Martin Edegor, koji je svojim fudbalskim umećem impresionirao i poznati Real Madrid. Prema nekim statistikama, u Norveškoj je registrovano 393 800 profesionalnih fudbalera, što čini 8.5 deo ukupnog stanovništva. Ostaje nada da će se tim plasirati na sledeće veliko fudbalsko takmičenje, pošto su ostali bez karte za ovo SP.
Finci imaju najmanje uspeha od svih nordijskih zemalja po pitanju učešća i rezultata na prvenstvima pošto se nikada nisu plasirali ni na Svetsko, ni na Evropsko prvenstvo. U poslednje vreme, međutim, ovaj tim beleži skok na Fifinoj rang-listi, pa je tako zauzeo 62. mesto prošle jeseni. Reprezentacija Finske je svoju najveću pobedu zabeležila davne 1922. godine kada je pobedila Estoniju 10:2; 2010. godine je pobedila reprezentaciju San Marina rezultatom 8:0. Jari Litmanen, čuveni fudbaler koga Finci zovu i Kralj (Kuningas), uživa veliku popularnost u Finskoj – proglašen je najboljim finskim fudbalerom u poslednjih 50 godina, a uvršten je i na listu 100 najpoznatijih Finaca.
Ime Eidura Gudjonsena je poznato svim Islanđanima. Mnogi fudbalski navijači pamte ovog čuvenog islandskog fudbalera po igrama u Barseloni i Čelziju, gde je ostvario veliki uspeh; on je i fudbaler koji je postigao najviše golova za reprezentaciju Islanda. Ova mlada fudbalska nacija je svoj prvi međunarodni meč odigrala davne 1930. godine protiv Farskih ostrva. Islanđani su osvojili srca medija i fudbalskih fanova kada su 2016. godine u osmini Evropskog prvenstva deklasirali Engleze sa 2:1. Na ovom SP su bili manje uspešni, pošto su zaustavljeni u grupnoj fazi takmičenja.
Na samom kraju teksta nekoliko reči i o Farskim ostrvima – ova mala ostrvska zemlja, koja ima oko 50 000 stanovnika, sve više budi interesovanje fudbalskih navijača. Fudbal je ubedljivo najpopularniji sport na ostrvima – u prilog tome govori i činjenica da se čak 60% Ferojaca bavi fudbalom, a registrovano je preko 5 000 fudbalera! Pre nego što su postali deo svetskih fudbalskih organizacija i počeli da igraju zvanične utakmice, Ferojci su igrali utakmice protiv timova sa Islanda, Šetlandskih i Orknijskih ostrva. Mnogi kažu da je najbolji dan u istoriji ferojskog fudbala bio 12. septembar 1990. godine, kada su u prvoj takmičarskoj utakmici pobedili Austrijance 1:0. Zanimljiva je činjenica da su jedan od najvećih poraza doživeli upravo od reprezentacije SFR Jugoslavije – 1991. godine izgubili su sa 7:0 u Beogradu. Za sam kraj još jedna zanimljivost – većina fudbalskih terena na ostrvima je pokrivena veštačkom travom, pošto klimatski uslovi nisu povoljni za uzgoj prirodne trave na terenima. Rekordna posećenost na jednom fudbalskom meču zabeležena je pre 20 godina, kada je 6 642 Ferojaca prisustvovalo pobedi svog tima nad Maltom.
A da proverite koliko toga još znate o nordijskom fudbalu, kliknite na kviz!
Piše: Marina Krdžavac
No Comments