12 Feb Kako do posla učitelja u Skandinaviji?
Ukoliko ubacite termine Norge trenger lærere (Norveškoj su potrebni učitelji) ili lärarbrist i Sverige (nedostatak učitelja u Švedskoj) u vaš internet pretraživač, dobićete zanimljive rezultate. Tako ćete na primer moći da uočite naslove poput Varsler alvorlige lærermangel i 2020 (Predviđa se ozbiljan nedostatak učitelja u 2020.) ili År 2025 beräknas Sverige sakna mer än 65 000 lärare (Predviđa se da će Švedskoj 2025. nedostajati više od 65.000 učitelja. Situacija deluje obećavajuće, složićete se? Verovatno pripadate onoj grupi prosvetnih radnika kojima ne prijaju uslovi radi u srpskom školstvu i pitate se da li je na dalekom severu „trava zelenija”.
Da bi ste uklonili svaku sumnju i bacili se na traženje posla u Norveškoj i Švedskoj potrebno je da dobijete dokumenat koji će da uveri vašeg budućeg poslodavca da imate obrazovanje i iskustvo neophodno za poziciju na koju ciljate. Sledi pregled koraka koji će vas odvesti ka ovom cilju:
Što se tiče Norveške, prvi korak je isti kao i za sve ostale koji imaju bilo kakvo visokoškolsko obrazovanje. U pitanju je NOKUT – institucija koja daje opštu nostrifikaciju visokog obrazovanja na osnovu nivoa i dužine trajanja inostranih studija. Kada dobijete taj dokument, posetite sajt Utdanningsdirektoratet-a (Uprave za obrazovanje). Ovo je zvanično telo koje se bavi autorizovanjem inostranih učitelja (onih koji rade u osnovnim i srednjim školama), kao i onih koji se bave pedagoškim radom u vrtiću. Ovde je potpuno objašnjeno kako da aplicirate, i na norveškom i engleskom, i popunite obrazac na osnovu koga će bi procenjeno da li ste kvalifikovani predavač. Može se reći da NOKUT procenjuje vaše obrazovanje, a Utdanningsdirektorat iskustvo, tako da vam je potrebna potvrda u kojoj je će vaš poslodavac, bivši i sadašnji, potvrditi vaše pedagoško iskustvo i navesti koliko ono traje/je trajalo. Na sajtu je navedeno da se odgovor čeka oko četiri meseca, s tim da prema informaciji objavljenoj 5. februara, imaju navalu pa se stoga može dogoditi da proces potraje i duže od toga. U slučaju da budete odbijeni, postoji mogućnost žalbe.
Što se tiče Švedske, tu nemate dva koraka, već odmah šaljete zahtev za autorizaciju u Skolverket (Upravu za obrazovanje), što je institucija koja odgovara po opisu nadležnosti norveškom Utdanningsdirektoratet-u, s tim da se kod njih ova usluga naplaćuje 1500 kruna. Po prijemu prijave dobićete od Šveđana potvrdu i uputstva za plaćanje takse. Prijava se može slati i poštom i elektronski. Od dokumenata je neophodno poslati formular, kopiju i prevode diplome i dodatka diplomi (sa spiskom položenih ispita tokom studija), potvrdu o znanju švedskog jezika na C1 nivou i potvrdu o radnom iskustvu, ali samo ukoliko je iz struke. Osim toga, ukoliko Vam prezime nije isto na svim dokumentima koje šaljete, potrebno je da dostavite i neki dokaz o promeni imena (recimo izvod iz matične knjige venčanih ili rođenih)
Norvežani potom traže tzv. politiattest. U pitanju je dokument koji morate imati ako ćete da radite sa decom, neophodno je da vam je lična istorija „bez mrlja”. Ukoliko ste živeli u inostranstvu potrebno je da zatražite potvrdu i iz te zemlje pošto se traži da to budu poslednje dve zemlje u kojima ste živeli. U Srbiji takvu potvrdu možete dobiti i iz policije i iz suda. Policija izdaje potvrdu da nikad ranije niste bili kažnjavani, a sud da se trenutno protiv Vas ne vodi postupak. Oni koji ne prepuštaju ništa slučaju, izvade obe potvrde.
I naravno, potrebno je da naučite jezik. Ukoliko radite kao učitelj, onda znate koliko je bitno da ste u stanju da se izrazite na pravi način. Bez obzira na postojanje formalnih zahteva prilikom slanja molbe, poslodavac je u krajnjoj liniji taj koji će proceni vaše jezičke veštine – a to najčešće podrazumeva da vaše znanje treba da bude na visokom nivou. Ukoliko se odvažite da predajete maternji jezik onda ćete mora da imate položen pomenuti jezički ispit ili diplomu filološkog fakulteta. Ali bez znanja jezika nema ništa. Tako da ako već niste, krenite s učenjem.
Izvori:
Serbiske profesjonelle
https://www.udir.no/kvalitet-og-kompetanse/utenlandsk-utdanning/
No Comments