Zlatni olimpijci iz zemlje fjordova

Zlatni olimpijci iz zemlje fjordova

Ove nedelje nastavljamo započeti serijal o Skandinavcima i Olimpijadi, pa je sada na redu Norveška. Iako apsolutni kralj zimskih Olimpijskih igara, na letnjim zauzima nešto „skromnije” 10. mesto po ukupnom broju medalja. Ove godine su od 8 medalja osvojili čak 4 zlatne, uz dva rekorda. Šta je tajna njihovog uspeha ne znamo, da li hrana ili norveška priroda, ali boje zastave im je ove godine branilo nekoliko svetskih rekordera. Pre svega Kristian Blummenfelt, koji u troboju čvrsto drži svetski rekord u Ironman 70.3 trci (trka u troboju koja se sastoji od 1,9 km plivanja, 90 km biciklanja i polumaratonskog trčanja), pa je očekivano odneo i zlato.

Slika: YouTube screenshot

Međutim, najveće zvezde norveške delegacije su atletičari Karsten Warholm i Jakob Ingebrigtsen. Karsten je uspeo da pobedi sopstveni svetski rekord ovog leta u discipline trke na 400 metara sa preponama kada je završio trku sa vremenom od 45.94 sekunde. Ova trka se naziva jednom od najvećih u istoriji, i prilično opravdano ako znamo da su sva tri dobitnika medalje trčala brže od prethodnog svetskog rekorda. Karsten je ipak bio ubedljivo najbolji, trčavši čak 0.76 sekundi brže od svog prethodnog rekorda (u sprintu i atletici, ovo je jako veliki broj) i po prvi put u istoriji zabeležio vreme kraće od 46 sekundi u ovoj discipline.

Slika: YouTube screenshot

Ako ste za nekog od norveških takmičara već čuli, to je verovatno upravo Jakob Ingebrigtsen. On je zvezda u svakom smislu, između ostalog televizijska. Njegova porodica (pre svega otac/trener i dvojica braće koji se takođe bave trčanjem) je toliko popularna da imaju svoju dokumentarnu seriju Team Ingebrigtsen od čak 4 sezone. Iako su sva trojica osvajali medalje, Jakob je daleko najuspešniji od braće Ingebrigtsen, pa je ove godine postavio olimpijski i evropski rekord na 1500m kada je istrčao ovu daljinu za samo 3 minuta i 28.32 sekundi.

Slika: YouTube screenshot

Verovali ili ne, četvrto zlato su osvojili baš u – odbojci na pesku. Anders Mol i Christian Sorum su prvenstveno želeli da budu makar u prvih 8. Mol je izjavio da mu je pre svega cilj da bude bolji od svoje mame, koja je 1996. osvojila deveto mesto. Može se reći da je premašio sva očekivanja, mada njih dvojica već godinama nižu sve veće uspehe u ovom sportu, pa su ovog leta dostigli vrhunac.

Ostale medalje Norveška je osvojila u veslanju i bacanju kladiva (2 srebra), kao i u jedrenju i ženskom rukometu (2 bronze). Tradicionalno popularan i uspešan u Skandinaviji, ove godine je rukomet verovatno više bio u centru pažnje zbog jednog „ispada“ sa ranije održanog Evropskog prvenstva, umesto osvojenog 3. mesta na Olimpijskim igrama. Naime, ženski rukomet na pesku (olimpijski sport će biti tek od 2024. godine) se igra u bikiniju, ali je ženska reprezentacija Norveške odlučila da obuče šorc na Evropskom prvenstvu ove godine, kao i njihove muške kolege. Za to su novčano kažnjene. Da, zaista. Suvišno je reći da je ovo naišlo na osudu celog sveta, a pogotovo u Skandinaviji gde se vrlo ozbiljno shvataju jednakost i ženska prava.

Slika: YouTube screenshot

Mnogi ljubitelji sporta se verovatno sećaju i poslednjih zimskih igara održanih u Norveškoj, u Lilehameru 1994. Nazivane su “sportskom bajkom” i “najvećim sportskim događajem na norveškom tlu, a i dalje su izvor velikom ponosa za lokalno stanovništvo, iako je Rusija imala više zlatnih medalja. Danas u Lilehameru možete posetiti Olympiaparken gde svake godine organizuju turniri, koncerti i sportske aktivnosti, kako za turiste tako i za profesionalne sportiste. Najveća hala u Olympiaparkenu je Håkons Hall, u kojoj je održano juniorsko takmičenje za pesmu Evrovizije 2004. Nažalost nas Tix neće ugostiti naredne godine u Lilehameru.

Slika: Wikipedia

Piše: Danijela Živković

No Comments

Post A Comment