08 Mar Norskprøve – sve što niste znali o ispitu a niste imali koga da pitate – osnovne informacije
S obzirom da se polaganje ispita iz norveškog jezika u poslednjih nekoliko godina malo izmenilo, osetili smo potrebu da objavimo tekst sa ažurnim pouzdanim informacijama u vezi sa ovim. U prvom delu ćemo objasniti kako izgleda zvanični ispit iz norveškog jezika (Norskprøve), na koji način i kada se možete prijaviti na ovaj ispit, kao i to na šta je sve potrebno obratiti pažnju prilikom polaganja ovog ispita.
UOPŠTENO O ISPITU
Ispit se sastoji iz četiri dela: usmeni deo (muntlig delprøve), pismeni deo (skriftlig framstilling), slušanje (lytteprøve) i čitanje (leseprøve). Na ispit je moguće izaći četiri puta godišnje, i prilikom prijave možete sami da odaberete da li želite da polažete sva četiri dela, ili samo neke od njih.
Bitno je i da napomenemo da u toku jednog ispitnog terminane možete da polažete iste delove dva ili više puta. Ako ste hteli da polažete čitanje, to možete učiniti samo jednom tokom ispitne nedelje.
Ispitni termini i datumi kada se možete prijaviti na ispit se određuju i do godinu dana unapred i njih možete videti na ovom linku. Prijave (påmelding) se primaju obično mesec do mesec i po dana pre nedelje kada će se ispit održati (prøveperiode). Ispiti se održavaju isključivo pri školama ili ustanovama koje su za to dobile odobrenje od države. Najčešće su to državne škole za obrazovanje odraslih gde se organizuju kursevi jezika (voksenopplæring), uz nekolicinu privatnih akreditovanih institucija. Na gore navedenom linku možete pronaći i kada možete da očekujete rezultate ispita.
Da li je moguće prijaviti se na ispit u baš svakoj opštini?
Nažalost, ne. Iako neke manje opštine imaju mogućnost da organizuju ispite, one to rade samo za kandidate koje imaju registrovano mesto prebivališta u tim opštinama i prijave su gotovo uvek interne. U većim opštinama se unapred određuje za koliki broj kandidata je moguće da se organizuje ispit.
Jedan deo tih mesta se popunjava unapred preko internih prijava koje su isključivo za polaznike kurseva u državnim školama za obrazovanje odraslih. Preostala mesta se popunjavaju preko onlajn prijava, i to isključivo u nedeljama koje su za to predviđene. U toku tih nedelja, onlajn prijave se otvaraju ponedeljkom od 9 časova, i tek tada je moguće videti u kojim opštinama možete da se prijavite, koliko ima slobodnih mesta i da li te opštine primaju kandidate iz drugih opština ili inostranstva.
Na primer u Trondhajmu uvek primaju prijave kandidata iz drugih mesta ili inostranstva, dok je tokom pandemije veliki broj opština zatvorio prijave za kandidate iz drugih opština. Sve u svemu, veoma je bitno da prilikom prijave obratite pažnju na to da li su prijave rezervisane isključivo za ljude koje imaju prijavljeno prebivalište u datoj opštini. Ukoliko ste, recimo, planirali da putujete u Norvešku iz Srbije na dva-tri dana samo da biste polagali ispit, ne bi bilo loše da pre otvaranja prijava pošaljete mejl školi u mestu gde ste planirali da izađete na ispit i proverite da li primaju kandidate sa prebivalištem u inostranstvu.
Postupak prijave
Stranica na kojoj možete da prijavite ispit nalazi se na ovom linku. Link ka portalu za prijavu je vidljiv samo u nedeljama kada su prijave otvorene. Nakon prijave dobijate potvrdu o uspešnoj registraciji na mejl ili putem SMS-a, dok informacije od datumu/vremenu polaganja ispita dobijate uglavnom dve do tri nedelje pred ispit (najčešće na mejl).
Opštine imaju punu slobodu u formiranju cena polaganja ispita, i one variraju od mesta do mesta. Najčešće se kreću od 300-400 kruna u manjim mestima, dok ćete u mestima poput Osla morati da izdvojite preko 2000 kruna za sva četiri dela. Prijava na ispit je obavezujuća, što znači da ćete morati da platite polaganje ako se ne pojavite ispitu ili ako zakasnite. Jedini izuzetak je ukoliko ste sprečeni da dođete na ispit zbog bolesti, ali to morate da dokumentujete lekarskim doznakama. Postoje određene kategorije kandidata koje imaju pravo na besplatno polaganje ispita, ali isključivo iz prvog puta. To su uglavnom izbeglice ili lica koja su u braku sa norveškim državljanima.
Kako izgleda polaganje?
Pismeni delovi ispita (pisanje, slušanje i čitanje) se gotovo bez izuzetka održavaju u prepodnevnim časovima, i najčešće se organizuju tako da se čitanje i slušanje polažu u jednom bloku, nakon koga obično ide polučasovna pauza, a potom se polaže pisanje. Usmeni deo ispita u manjim mestima je obično tokom prepodneva, dok je u npr. Oslu gotovo uvek posle podne ili uveče. Ovakva organizacija ispita je uobičajena ukoliko izlazite na A1, A2, B1 i B2. Ispiti na nivou C1 su drugačijeg formata, i o tome ćemo reći više u jednom od narednih tekstova na blogu.
Na ispit možete da ponesete vodu, žvake, čokoladicu i slično. Mobilne telefone i pametne satove morate da stavite u ranac/jaknu i da im isključite i zvono i vibraciju. Odlasci u toalet (isključivo uz pratnju) su dozvoljeni tokom ispita, ali nikako tokom prvih dvadeset minuta od početka ispita, kada između ostalog nije dozvoljeno da se napuste lokali gde se ispit održava (na primer ako se kandidat predomisli).
Na pismenim delovima ispita ćete dobiti prazne listove papira na kojima ćete moći da hvatate beleške ili pišete koncept, ali ćete morati da ih predate kada se ispit završi. I najvažnije od svega – nemojte da zaboravite identifikacioni dokument sa slikom (najbolje je da sa sobom imate pasoš). U mejlu ili pismu u kome ste dobili informaciju o datumu i vremenu polaganja ispita, kao i na samom mestu polaganja naći ćete i jedinstveni identifikacioni broj kandidata (kandidatnummer), koji se sastoji od različitih prefiksa (najčešće VOX ili IM i jedinstvenog broja, na primer VOX-12345). Ovaj broj, uz šifru koju birate sami možete da koristite da se logujete na stranici za kandidate gde možete sami da vidite rezultate ispita. Detaljno uputstvo za korišćenje ovog portala možete videti ovde.
Više o samim delovima ispita čitajte u nastavcima ovog teksta.
Zeljana
Posted at 20:35h, 08 MarchSamo mala dopuna… Proverena informacija od pre nekoliko dana, iskljucivo Trondheim kommuna dozvoljava polaganje kandidatima koji nemaju boravak u Norveskoj. 🙁
Nordia Senter
Posted at 10:09h, 11 MarchHvala na dopuni, korisna informacija.
Norskprøve - sve što niste znali o ispitu a niste imali koga da pitate - slušanje i čitanje - Nordia Senter
Posted at 15:43h, 11 March[…] prethodnom delu teksta rekli smo nešto uopšteno o polaganju ispita iz norveškog jezika (Norskprøve). U ovom delu […]